„Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli…” – dźwięki tej staropolskiej kolędy rozbrzmiewały w niedzielę 16 grudnia br. w sali naszej szkoły i wprowadzały nas w atmosferę nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

Uczniowie klas I – III z Zimnej Wódki, pod okiem nauczycieli mgr Brygidy Mierzowskiej i mgr Kornelii Niemietz, przygotowały Jasełka o narodzeniu Pana Jezusa. Głównymi bohaterami przedstawienia było rodzeństwo Jasiek i Jagusia, których los rzucił na różne drogi życia i nie mieli ze sobą kontaktu. Każde z nich z osobna musiało ciężko zarabiać na życie, by przetrwać ciężkie dni. W cudowną noc Bożego Narodzenia dzieci spotykają się przy żłóbku i dziękują Dziecinie Bożej za wielką miłość, która ich zaprowadziła aż do szopki.

Po Jasełkach rodzeństwo Hirek, Marysia i Jasiu Daniel zagrali na trąbkach i skrzypcach 3 kolędy, a wszyscy zebrani wtórowali im śpiewem.

Przed i po przedstawieniu Rada Rodziców przygotowała kiermasz świąteczny, na którym można było kupić stroiki i ciasto świąteczne, a zebrane środki są przeznaczone na potrzeby naszych uczniów.

Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowaniu dekoracji oraz strojów dla małych aktorów.

Mikołaj się zbliża dzieci się radują… ze śpiewem na ustach i gorącymi sercami czekały dzieci z klas IV – VI w czwartek 6 grudnia na przybycie św. Mikołaja. Musiały trochę poczekać gdyż święty Mikołaj najpierw odwiedził dzieci w Zimnej Wódce. Wkrótce uczniowie usłyszeli dzwonki i do szkoły zawitał święty biskup Mikołaj z ogromnymi torbami prezentów.

altDzieci zaśpiewały piosenki, wyrecytowały wiersze w języku polskim i niemieckim, podzieliły się wiadomościami na temat życia i działalności Świętego, a następnie gość z nieba obdarował je słodkościami, zadając im różne pytania. Radości ze spotkania było co niemiara, a święty Mikołaj obiecał nam, że za rok znów do nas przyjdzie.

"Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie". Ruszała ogólnopolska akcja "Góra Grosza". Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pragną prosić Was o to, abyśmy wspólne włączyli się do niej po raz kolejny. Każda drobna moneta może pomóc Twojemu koledze lub koleżance. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na pomoc dla najbardziej potrzebujących Domów dla Dzieci, rodzinnych domów dziecka i zawodowych rodzin zastępczych. Akcja trwa od 26 listopada 2012 r.

"Wierzyć to znaczy kochać i ufać" – pod takim hasłem odbyły się w dniach 14-16 listopada br.  w naszej szkole coroczne rekolekcje dla dzieci. Wygłosił je franciszkanin O. Herubin Żyłka z Dusznik Zdroju.

Spotkania rekolekcyjne miały miejsce w sali gimnastycznej w Olszowej, brali w nich udział uczniowie klas I – III z Zimnej Wódki i klas IV – VI z Olszowej. Ojciec rekolekcjonista opowiadał nam wiele ciekawych historii ze swojej pracy z dziećmi i młodzieżą, nauczył nas wiele radosnych piosenek, pomógł nam mocniej pokochać Pana Boga, Matkę Bożą i naszych patronów. W ostatnim dniu rekolekcji mogliśmy się dobrze przygotować do przeżywania parafialnego odpustu ku czci św. Marii Magdaleny przez sakrament pokuty, a także modliliśmy się na Mszy św. we wszystkich intencjach naszych rodzin i bliskich.

Dziękujemy Ojcu Herubinowi za piękne rekolekcje i życzymy Mu wszystkiego co najlepsze.

Dzień Papieski

„Jan Paweł II – Papież Rodziny” – pod tym hasłem obchodziliśmy w naszej szkole w Olszowej kolejny dzień papieski. W tym roku gościliśmy u nas szczególnego gościa – Ojca misjonarza ze Zgromadzenia Ojców Białych Afryki z Lublina. Ojciec Otto Kato przebywa od trzech lat w Polsce i opowiada chętnym o życiu, zwyczajach i pracy ludzi na kontynencie afrykańskim.

Dowiedzieliśmy się, że rodzina w Afryce wygląda nieco inaczej  niż w Polsce, bo jest wielodzietna, mimo wielkiego ubóstwa. Warunki życia są trudne, brak wody i innych środków  powoduje wielką śmiertelność wśród dzieci i dorosłych. Szkoły są biednie wyposażone, klasy bardzo liczne, mimo to dzieci bardzo chętnie się uczą.

Ubrani w stroje afrykańskie śpiewaliśmy z Ojcem Otto piosenki afrykańskie, graliśmy na tamtamach. Na zakończenie wręczyliśmy naszemu gościowi ofiarę pieniężną na misje św. zebraną przez naszych uczniów. Tegoroczny Dzień Papieski był inny niż zwykle i na długo pozostanie w naszej pamięci.

Uwaga!

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie ZBIÓRKI SUROWCÓW WTÓRNYCH zorganizowanym przez Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu.

W konkursie będą brane pod uwagę wyniki grupowe (cała szkoła) oraz indywidualne.

Zadania konkursowe:

- zbiórka makulatury,

- butelek PET,

- puszek aluminiowych.

Czas trwania konkursu:

Od 1 listopada do 10 maja.

Nagrody:

- W kategorii grupowej – jednodniowa wycieczka do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

- W kategorii indywidualnej -  nagrody rzeczowe.

Zasady przebiegu konkursu:

1.       Każdy uczestnik konkursu zbiera w domu surowce wtórne.

2.       W wyznaczonym dniu przywozi je do szkoły. Zbiórki odbywać się będą w szkole w Zimnej Wódce i w Olszowej. Uczniowie mogą przekazać zebrane surowce do dowolnej placówki.

3.       Pieniądze pozyskane ze sprzedaży surowców wtórnych zostaną przeznaczone na nagrody dla najbardziej aktywnych uczestników konkursu.

Terminy zbiórki surowców wtórnych:

21 listopada 2012r.

12 grudnia 2012r.

16 stycznia 2013r.

20 lutego 2013r.

20 marca 2013r.

17 kwietnia 2013r.

8 maja 2013r.

Liczymy na zaangażowanie i aktywny udział w konkursie.

Wielkie sprzątanie

17 września klasy I-III wzięły udział w akcji Sprzątanie świata. Przeprowadzono pogadanki na temat likwidacji dzikich wysypisk śmieci, konieczności segregacji odpadów, zakładania zieleńców, sadzenia drzew i krzewów. Następnie dzieci zaopatrzone w rękawiczki i worki wspólnie z paniami ruszyły w teren. Wypełnione śmieciami worki złożyły w przygotowanym miejscu. Na zakończenie akcji rozpalono ognisko.

2 Maja 2024
Anatol, Atanazy, Afanazy, Longin,