Szkoła Podstawowa w Olszowej

im. Tadeusza Kościuszki

 

 

Udział szkoły w projekcie "Szkoła na tak"

Od 1 maja 2007 r. do 29 kwietnia 2008 r. nasza szkoła uczestniczyła w projekcie "Szkoła na tak" współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Fundacji Kalos Kai Agathos.

Pisząc wniosek o dofinansowanie szkoła przede wszystkim wzięła pod uwagę fakt, że gmina Ujazd charakteryzuje się ubogim zapleczem przemysłowym. Sytuacja pogorszyła się dramatycznie po upadku PGR-ów i innych zakładów pracy zatrudniających mieszkańców. Brak perspektyw zmusił ludzi do migracji zarobkowej. Skutki tego zjawiska najbardziej odczuwają dzieci. Z myślą o nich zaplanowaliśmy działalność kilku klubów: Klub Pomocnej Dłoni działający w Księżym Lesie, gdzie bezrobocie jest największe. Klub Poszukiwaczy Wiedzy przeznaczony został dla uczniów klasy VI aby lepiej przygotować ich do zewnętrznego egzaminu kompetencji. Nasi uczniowie są mieszkańcami wsi i mają ograniczoną możliwość korzystania z ofert ośrodków działalności kulturalnej, więc zaplanowaliśmy działalność Klubu Miłośników Kultury. Dla tych uczniów, którzy nie mają w domu sprzętu komputerowego zaplanowaliśmy działalność Klubu Informatyków. Realizując projekt chcieliśmy umożliwić uczniom równy start w stosunku do kolegów z miasta. Hasło przewodnie naszego projektu brzmiało: "Nie jesteś sam - Na nas możesz liczyć. Kwota jaką uzyskaliśmy na realizację projekt wyniosła 6 3933,00 zł, co w przeliczeniu na jednego ucznia dała 652,37 zł.

Klub Pomocnej Dłoni - celem działania było wskazanie dzieciom różnych form gospodarowania wolnym czasem, zapewniana było również pomoc w nauce. Spotkania prowadzono w oparciu o innowacyjne formy nauczania, wspierając głównie dzieci, które miały problemy w nauce. Rozwijano również zainteresowania uczestników ucząc zagospodarowania czasu wolnego i kształtując adekwatne postawy uczniów.

Klub Miłośników Kultury - w związku z utrudnionym dostępem do różnych instytucji klub wdrażał do życia kulturalnego, rozwijał pasje, kształcił nowe umiejętności oraz współpracował z lokalną społecznością. Zajęcia prowadzone były głównie w formie warsztatowej, nastawione na aktywną, twórczą pracę ucznia. Odbyły się warsztaty: rzeźbiarskie, kroszonkarskie, plastyczne, teatralne, taneczne.

W ramach działalności tego klubu nasi uczniowie w każdym tygodniu uczestniczyli na przemian w zajęciach nauki jazdy konnej oraz pływania.

Klub Poszukiwaczy Wiedzy - w związku z niskimi wynikami zewnętrznych egzaminów uczniowie zostali objęci dodatkowymi zajęciami, celem tych zajęć było pogłębienie oraz podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności. Do klubu zakwalifikowano wszystkich uczniów klasy V, którzy w w roku 2008 pisali sprawdzian po VI klasie. Zajęcia odbywały się przez cały okres trwania projektu. W ramach zajęć realizowano treści z zakresu edukacji matematycznej, polonistycznej oraz przyrodniczej.

Klub Informatyków - celem działalności tego klubu była nauka obsługi komputera, umiejętne wykorzystanie programów edukacyjnych oraz stosowanie zasad etyki. Zajęcia odbywały się w pracowni informatycznej, w małych grupach. Omawiane tam były możliwości programów użytkowych oraz pokazano jak można wykorzystać zasoby komputera w celu poszerzania wiedzy.

Sonda

Czy nasza szkoła dobrze przygotowuje do dalszej edukacji ?
 

Rok Tadeusza Kościuszki

Aktualności


Dzisiaj jest: Poniedziałek
21 Stycznia 2019
Dzień Babci
Imieniny obchodzą
Agnieszka, Epifani, Jarosław,
Jarosława, Jerosława, Marcela

Do końca roku zostało 345 dni.
Zodiak: Wodnik